چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت  1403 

در راستای پیشبرد سیاست های شورای راهبردی سازمان شیلات ایران در جهت احیای ذخایر ذی قیمت دریایی

محققین انستیتو پایش سلامت بهداشتی لارو ماهیان خاویاری را در مركز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیكی ماهیان خاویاری شهید بهشتی آغاز كردند.
اخبار مهم سایت | بازدید: 139 مرتبه | 0 نظر
به گزارش روابط عمومی انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری، محققین انستیتو پایش سلامت بهداشتی لارو ماهیان خاویاری را در مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید بهشتی آغاز کردند.
بدین منظور عملیات نمونه برداری های باکتریایی، انگلی و قارچی از آب و لاروهای تازه هچ شده تاسماهی ایرانی حاصل از تکثیر مصنوعی مولدین طبیعی این گونه در مرکز مذکور انجام شد. این عملیات در راستای اجرای طرح پژوهشی پایش اثر بخشی کمی و کیفی رهاسازی بچه ماهیان خاویاری در رودخانه  سفیدرود می باشد که از اولویت های شورای راهبردی سازمان شیلات ایران بوده و در شورای پژوهشی انستیتو و کمیته علمی و فنی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به تصویب رسیده است.
لازم به ذکر است عملیات بازسازی ذخایر طبیعی ماهیان خاویاری دریای خزر، یکی از مهمترین برنامه های اجرایی سازمان شیلات ایران است که هرساله در مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر سازمان در شمال کشور با بکار گیری امکانات، نیروی انسانی و پشتیبانی مالی و فنی فراوان انجام می گیرد.
با اجرای پروژه  تحقیقاتی پایش کمی، کیفی و بهداشتی بچه ماهیان مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری شهید بهشتی، انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری در نظر دارد تمامی مراحل اجرایی و فنی این عملیات سنگین را از مرحله تکثیر مصنوعی تا رهاسازی بچه ماهیان به رودخانه سفید رود، مورد مطالعه  قرار دهد و پس از تکمیل مطالعات، نتایج حاصل از اجرای این طرح، در قالب دستورالعمل فنی و اجرایی کاربردی با هدف اصلاح شیوه ها و ارتقا بازده کمی و کیفی عملیات بازسازی ذخایر و نهایتا کمک به تولید و بهره برداری پایدار و مسئولانه ذخایر ارزشمند ماهیان خاویاری دریای خزر، به سازمان شیلات ایران ارائه شود.
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code