تاریخچه کتابخانه
تابخانه مرکزی تخصصی علوم دریایی و صنایع شیلاتی موسسه تحقیقات شیلات ایران در سال ۱۳۶۹ تاسیس و پس از تجهیز، ضمن همفکری با اساتید محترم دانشگاه ها و صاحبنظران شیلاتی ،اقدام به تهیه منابع علمی از داخل و خارج کشور کرد. از طرفی همزمان با ایجاد و تجهیز کتابخانه موسسه اقدام به راه اندازی و تجهیز کتابخانه‌های پژوهشکده‌ها، مراکز تحقیقاتی و ایستگاه‌های وابسته و مستقل تابعه (مراکز تازه تاسیس و تقویت کتابخانه های مراکز دارای قدمت و سابقه‌) کرد.
در حال حاضر موسسه تحقیقات شیلات دارای ۱۶ باب کتابخانه دربخش ستادی و مراکز تحقیقاتی در استان های ساحلی و غیر ساحلی است که کتابخانه مرکزی ستاد موسسه رسالت پشتیبانی در ابعاد مختلف ازجمله سازماندهی و تقویت آنها با نظارت مدیریت اطلاعات و ارتباطات علمی و بین المللی موسسه را عهده دار است. در همین رابطه اقدام به تهیه نرم افزار (نسخه ۲۱/۶ سیمرغ) شده است که این برنامه تحت multimedia نیز می‌باشد و می‌توان پس از اتصال به سایت موسسه به آدرس:http://www.IFRO.ir با انتخاب گزینه کتابخانه از Home page موسسه به برنامه کتابخانه متصل شد و اقدام به جستجوی منابع علمی موجود در کتابخانه اعم از فارسی و لاتین نمود. همچنین در قسمت کتابهای فارسی و لاتین میتوان به موجود بودن منابع علمی کتابخانه های مراکز تابعه موسسه در سواحل شمالی و جنوبی کشور دسترسی داشت. صمنا" امکان جستجوی در کتابخانه هایی که دارای برنامه سیمرغ باشند نیز میسر است. کتابخانه مرکزی دارای سیستم رده بندی کنگره امریکا می باشد و دارای سیستم قفسه بسته است.
 
ارتباط با ما
با کمک این بخش مستقیما" با مسئول کتابخانه ارتباط برقرار کنید و نقطه نظرات ، مشکلات یا پیشنهادات خود را مطرح نمایید.
آقای قاسم علیزاده - کارشناس کتابداری و اطلاع رسانی - مسئول کتابخانه
آدرس: میدان هفت تیر، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان مشاهیر، نبش خیابان غفاری، پلاک ۵، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور
صندوق پستی: ۱۴۹-۱۴۹۶۵
کد پستی: ۱۵۸۸۷۳۳۱۱۱
تلفن: 88381071 
شرایط عضویت در کتابخانه
الف) همکاران شاغل در موسسه تحقیقات و سازمان شیلات ایران
۱.تکمیل فرم عضویت و تائید کارگزینی
۲.یک برگ فتوکپی از صفحه اول شناسنامه
۳.دو قطعه عکس ۴×۳
ب) دانشجویان دانشگاهها
۱.تکمیل فرم عضویت و تائید آن توسط آموزش دانشکده
۲.یک برگ فتوکپی از صفحه اول شناسنامه
۳.دو قطعه عکس ۴×۳
ج) شرایط عضویت برای کارمندان رسمی
۱.تکمیل فرم عضویت و تائید آن کارگزینی اداره متبوع
۲.یک برگ فتوکپی از حکم کارگزینی
۳.یک برگ فتوکپی از صفحه اول شناسنامه
۴.دو قطعه عکس ۴×۳
د) کارمندان شرکتهای خصوصی
۱.همه موارد بند ج
۲.فتوکپی از آگهی تاسیس شرکت درج در روزنامه رسمی
 
مقررات امانت کتابخانه
   در حال حاضر مراجعین با ودیعه گذاشتن کارت شناسایی معتبر ( گواهینامه، شناسنامه، کارت ملی) و با هماهنگی میز امانت می توانند حداکثر دو کتاب به امانت بگیرند.
   مدت امانت کتابهای فارسی و غیر فارسی۱۵ روز است. تمدید کتاب امانت گرفته شده، در صورتیکه عضو دیگری آنرا رزرو نکرده باشدحداکترتا ۲ نوبت امکان پذیر است
   پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی به هیچ وجه امانت داده نمی شوند . استفاده از این منابع اطلاعاتی فقط در محل کتابخانه امکان پذیر است.